ДЛЯ ЧЛЕНІВ КЛУБУ ЗНИЖКИ -20%! = >> ДЕТАЛЬНІШЕ

 • Кошик порожній!

Сторінка валеолога за вересень 2018 р. Серцево-судинна система людини

Серцево-судинна система об'єднує органи, що здійснюють циркуляцію крові в організмі. Серцево-судинна система складається з кровоносних судин і серця, що є головним органом цієї системи.

Основною функцією системи кровообігу є забезпечення органів поживними речовинами, біологічно активними речовинами, киснем і енергією; а також з кров'ю «йдуть» з органів продукти розпаду, прямуючи до відділів, які виведуть шкідливі і непотрібні речовини з організму.

Центральний елемент системи кровообігу — серце — порожнистий м'язовий орган, здатний до ритмічних скорочень, що забезпечує безперервний рух крові всередині судин. Серце людини чотирьохкамерне: складається з двох повністю розділених половин, в кожній з яких виділяється шлуночок і передсердя.

Судини є системою порожнистих еластичних трубок різної будови, діаметра і заповнених кров'ю. Залежно від напрямку руху крові судини діляться на: артерії, по яких кров відводиться від серця і надходить до органів, і вени — судини, кров в яких тече у напрямку до серця. На відміну від артерій, вени мають більш тонкі стінки, які містять менше м'язової і еластичної тканини. Капіляри - найдрібніші кровоносні судини, завдяки дуже тонкій стінці капілярів в них відбувається обмін поживними та іншими речовинами (кисень і вуглекислий газ) між кров'ю і клітинами.

Судини малого кола кровообігу переносять кров від серця до легень і назад. Судини великого кола кровообігу з'єднують серце з усіма іншими частинами тіла. Коли людина дихає, кисень проходить через стінки особливих повітряних мішечків (альвеол) в легенях і захоплюється спеціальними клітинами крові (еритроцитами). Збагачена киснем кров по малому колу кровообігу потрапляє в серце, яке перекачує її по великому колу кровообігу (по артеріях) в інші частини тіла. Потрапивши в різні тканини, кров віддає кисень, що міститься в ній, забирає вуглекислий газ, і кров повертається в серце (по венах).

Сторінка валеолога за вересень 2018 р. Серцево-судинна система людини

Захворювання серцево-судинної системи 

 

Аневризма аорти 

Аневризма аорти — це обмежене мішкоподібне вибухання стінки аорти або розширення всієї аорти більш ніж в 2 рази в порівнянні з нормою. Атеросклеротична аневризма аорти розвивається в результаті розпаду атеросклеротичних бляшок і склерозу стінки аорти. Лікування аневризми аорти тільки хірургічне — протезування аорти.

Аритмія 

Аритмія серця — порушення формування і проведення імпульсу збудження в серцевому м'язі; будь-яке відхилення від нормального серцевого ритму. Частота серцевих скорочень у здорового дорослого — 60-90 в хвилину в стані спокою.

Причини аритмії:

 • Ураження міокарда — дистрофії, запалення, кардіосклероз, інфаркт.
 • Порушення електролітного балансу — зміни вмісту в крові калію, кальцію, магнію.
 • Вплив токсичних речовин — оксиду вуглецю, бактеріальних токсинів, нікотину, алкоголю, промислових токсичних речовин.
 • Серцева недостатність, легеневе серце.
 • Інтоксикація лікарськими засобами, наприклад антиаритмічними препаратами, серцевими глікозидами.
 • Вроджені аномалії розвитку провідної системи серця — наявність додаткових провідних шляхів.
 • Функціональні розлади нервової системи — неврози, стрес.
 • Органічні ураження нервової системи — пухлини мозку, травми черепа, порушення мозкового кровообігу.

Артеріальна гіпертонія 

Артеріальна гіпертонія — стан, при якому артеріальний тиск перевищує 140 мм рт.ст. (в результаті як мінімум трьох вимірювань, зроблених у різний час на тлі спокійної обстановки; при цьому не можна приймати ліків, як підвищують, так і знижують тиск). Якщо вдається виявити причини артеріальної гіпертонії, то її вважають вторинною. При відсутності явної причини артеріальної гіпертонії вона називається первинною, або гіпертонічною хворобою.

Артеріальною гіпертонією страждає 20-30% дорослого населення. До 50-річного віку артеріальна гіпертонія частіше буває у чоловіків, а після 50 років — у жінок.

Причини артеріальної гіпертонії:

 • Причини зрозумілі не повністю, виявлені генетичні аномалії.
 • Мають значення як внутрішні (гормональна, нервова система), так і зовнішні чинники (надмірне споживання кухонної солі, алкоголю, куріння, ожиріння).
 • Порушення жирового обміну.
 • Цукровий діабет.
 • Захворювання нирок.
 • Стрес.
 • Малорухливість, захворювання хребта (особливо шийного відділу).
 • Куріння.

Оптимальний артеріальний тиск: 120-130 на 80-89 мм рт.ст.

Вимірювання артеріального тиску необхідно проводити після відпочинку протягом 5 хвилин. За 30 хвилин до цього не рекомендують прийом їжі, вживання кави, алкоголю, фізичне навантаження, куріння. Ноги при вимірюванні не повинні бути схрещені, ступні повинні перебувати на підлозі, спина - спиратися на спинку стільця. Різниця артеріального тиску на лівій і правій руці не повинна перевищувати 5 мм рт.ст. Більш значні відмінності повинні насторожувати відносно захворювання судин верхніх кінцівок.

Основні ознаки артеріальної гіпертонії — головний біль, часто при пробудженні і, як правило, в потиличній ділянці, запаморочення, порушення зору, серцебиття, болі в області серця, задишка. Ураження артерій: холодні кінцівки, переміжна кульгавість.

Немедикаментозне лікування артеріальної гіпертонії

Мета лікування артеріальної гіпертонії & mdash; зниження серцево-судинної захворюваності та смертності шляхом нормалізації артеріального тиску, захисту органів-мішеней, усунення чинників ризику (відмова від куріння, компенсація цукрового діабету, зниження концентрації холестерину в крові і надлишкової маси тіла).

У осіб молодого і середнього віку, а також у хворих на цукровий діабет необхідно підтримувати тиск на рівні 130/85 мм рт.ст. У осіб похилого віку цільовий рівень тиску - 140/90 мм рт.ст.

Немедикаментозне лікування показано всім хворим. У 40-60% пацієнтів з артеріальною гіпертонією воно нормалізується без застосування лікарських засобів. При вираженій артеріальній гіпертонії немедикаментозна терапія в комбінації з лікарською сприяє зниженню дози прийнятих лікарських засобів і тим самим зменшує ризик їх побічної дії:

 • Дієта: обмеження споживання кухонної солі менше 6 г/добу (але не менше 1-2 г/сут), обмеження вуглеводів і жирів (зменшення надлишкової маси тіла на 1 кг веде до зниження тиску в середньому на 2 мм рт.ст.), збільшення в дієті вмісту калію і кальцію, відмова або значне обмеження прийому алкоголю (особливо при зловживанні ним).
 • Фізична активність — достатня активність циклічного типу (хода, легкий біг, лижні прогулянки) при відсутності протипоказань з боку серця, судин ніг (наприклад, облітеруючий атеросклероз), порушень мозкового кровообігу може нормалізувати артеріальний тиск. Рекомендують помірність і поступовість у дозуванні фізичних навантажень. Небажані фізичні навантаження з високим рівнем емоційної напруги (змагання, гімнастика), а також підйом тяжесті.
 • Інші методи — психологічні (психотерапія, аутогенне тренування, релаксація), акупунктура, масаж, фізіотерапевтичні методи (електросон, діадинамічні струми, гіпербарична оксигенація), водні процедури (плавання, душ, в тому числі контрастний), фітотерапія.

Атеросклероз 

Атеросклероз — захворювання, що вражає кровоносні судини – артерії: серця, головного мозку та інших внутрішніх органів. При атеросклерозі у внутрішній оболонці артеріальних судин формуються осередки жирових, головним чином холестеринових, відкладень, що викликає звуження просвіту судин аж до їх повної закупорки. При тривалій, повільно наростаючій закупорці прояви атеросклерозу визначає ступінь недостатності кровопостачання органу, що живиться ураженою артерією. Можлива швидка закупорка просвіту артерії тромбом і/або вмістом жирової бляшки, що розпалася, та веде до утворення вогнищ омертвіння органу або частини тіла, розташованих в басейні ураженої артерії. Найбільш схильні до атеросклерозу область сонної артерії, артерії серця і черевний відділ аорти. Наслідки атеросклерозу — головна причина смертності.

Сторінка валеолога за вересень 2018 р. Серцево-судинна система людини

Сімейна схильність до атеросклерозу пов'язана з успадкуванням факторів ризику.

Фактори ризику, що підвищують ймовірність атеросклерозу:куріння, цукровий діабет, артеріальна гіпертензія, ожиріння, гіперхолестеринемія (порушення жирового балансу в крові), малорухливість, інсульти, прийом пероральних контрацептивів.

 

Прояви атеросклерозу

Прояви варіюють в залежності від переважної локалізації та поширеності атеросклерозу і в більшості випадків визначаються проявами і наслідками порушення кровопостачання тканини або органу.

Атеросклероз грудної аорти, прояви:

 • Біль в області грудини (тривалістю до декількох годин або діб, періодично слабшає і посилюється).
 • Труднощі при ковтанні внаслідок здавлювання стравоходу.
 • Захриплість внаслідок здавлювання поворотного горлового нерва.
 • Поступово наростаюча артеріальна гіпертензія.
 • Лінійні кальцинати в стінках дуги аорти на рентгенограмах (у бічній проекції) & mdash; найбільш доказова, хоча і пізня діагностична ознака.

Прояви атеросклерозу

 • Болі в животі різної локалізації.
 • Лінійні кальцинати в області біфуркації аорти на рентгенограмі.
 • Переміжна кульгавість.
 • Порушення чутливості та руху в обох ногах.
 • Поблідніння шкірних покривів.
 • Імпотенція.
 • Можливе виникнення гангрени кінцівки.

Крім цього, уражаються також серцеві, ниркові, кишкові, сонні (живлять мозок) артерії з порушенням функції відповідних органів.

 

Нелікарське лікування атеросклерозу

Вживання незначних доз алкоголю може підвищити рівень ліпідів та холестерину. Рекомендуються фізичні вправи щонайменше по 30 хвилин 3 рази в тиждень, активний спосіб життя.

 

Гіпотонія

Гіпотонія — це пониження артеріального тиску. Артеріальний тиск 100/60 мм рт.ст. у чоловіків та 95/60 мм рт.ст. у жінок — нижні межі норми при хорошому самопочутті та повноцінній працездатності. При цифрах нижче зазначених - часто життя знаходиться під загрозою, при цьому необхідні екстрені заходи у зв'язку з слабким кровопостачання життєво важливих органів.

Основні причини гіпотонії:

 • Нейроциркуляторна дистонія (особливо у молодих).
 • Кровотечі.
 • Зниження серцевого викиду (інфаркт міокарда та його ускладнення, в першу чергу кардіогенний шок), постінфарктний кардіосклероз, порок серця.
 • Різні види аритмій (пароксизмальна тахікардія, мерехтіння передсердь, синдром слабкості синусового вузла) та ін.

 

Загальні рекомендації по лікуванню гіпотонії:

1. Необхідно обмежити споживання алкоголю, а також уникати тривалого впливу підвищеної температури (оскільки розширення судин шкіри сприяє зниженню артеріального тиску).

2. Слід скасувати всі препарати, які викликають гіпотонію.

3. Раціональна організація праці та відпочинку, нічний сон не менше 10 годин, повноцінне та різноманітне 4-разове харчування.

4. Спати бажано з піднятим ножним кінцем ліжка.

5. Підвищенне споживання кухонної солі (за переносимістю).

 

Ішемічна хвороба серця

 

Ішемічна хвороба серця — захворювання, обумовлене невідповідністю між потребою серцевого м'яза в кисні та його доставкою, що приводить до порушень функцій серця. Провідна причина розвитку ішемічної хвороби серця в 95-98% всіх випадків — атеросклероз.

Фактори ризику ішемічної хвороби серця

 • Вік.
 • Випадки захворювання в родині.
 • Куріння.
 • Артеріальна гіпертензія.
 • Висока концентрація холестерину.
 • Цукровий діабет.
 • Малорухливий спосіб життя. Ожиріння.
 • Дефіцит жіночих гормонів, застосування гормональних протизаплідних засобів.
 • Атеросклеротичні бляшки та відкладення кальцію в стінках вінцевих артерій.
 • Тромбози та емболії вінцевих судин. Коронароспазм, аномалії вінцевих судин.

 

Прояви ішемічної хвороби серця

Найчастіше у хворих виявляється стенокардія напруги, яка виникає у відповідь на фізичне або емоційне навантаження, що супроводжується прискореним серцебиттям та підвищенням артеріального тиску. Хворі описують напад стенокардії як біль ріжучу, що давить, як би обпалює серце, та стискає горло. Однак часто напад сприймається не як явна біль, а як важковиразний дискомфорт, який може бути охарактеризований як тяжкість, стиснення, здавлення або тупий біль.

Загрудинна локалізація больових відчуттів з поширенням в ліве плече та руку найбільш типова. У більшості випадків біль починається всередині грудної клітини за грудиною та звідси поширюється на всі боки. Добре відоме поширення болю в лопатку, шию, обличчя, щелепу, зуби, а також в праве плече та праву лопатку. Частіше напад стенокардії триває 2-5 хвилин та рідше триває до 10 хвилин. Якщо хворий не прийме нітрогліцерин, больовий напад може затягнутися. Больовий напад тривалістю понад 15 хвилин вимагає втручання лікаря, так як тривалий напад стенокардії може передувати виникненню гострого інфаркту міокарда. Болі, тривалість яких обчислюється секундами (менше однієї хвилини), як правило, мають несерцеве походження. Найважливіша ознака стенокардії - поява загрудинного дискомфорту в момент фізичного навантаження та припинення болю через 1-2 хвилини після зменшення навантаження.

Біль, яка регулярно з'являється після навантаження або після важкого дня, зазначеного фізичним та емоційним напруженням, майже ніколи не пов'язана з ішемією серця. Для стенокардії характерно провокування нападу на морозі або на холодному вітрі.

Приступ швидше проходить, коли хворий сидить або стоїть. Іноді при нападі стенокардії спостерігається прискорене дихання, блідість шкірних покривів, сухість у роті, підвищення артеріального тиску, прискорене серцебиття, позиви на сечовипускання.

Прояв нападів стенокардії спокою знаменує собою перехід в більш важку фазу захворювання: вдень виникають напади стенокардії напруги, пов'язані з ходою або іншими фізичними навантаженнями, а вночі можуть виникнути напади стенокардії спокою. Хворий прокидається від відчуття, що хтось заважає йому дихати, або через болі в області серця. Інтенсивність і тривалість болю при стенокардії спокою значно більше, ніж при стенокардії напруги. Напади можуть супроводжуватися страхом смерті.

Немедикаментозне лікування ішемічної хвороби серця

 • Зміна способу життя.
 • Припинення куріння.
 • Дотримання дієти. Зменшення споживання тваринних жирів до 30% від загальної енергетичної цінності їжі. Зменшення споживання насичених жирів до 30% від загальної кількості жирів. Споживання холестерину не більше 300 мг/сут. Заміна насичених жирів на поліненасичені і мононенасичені рослинного і морського походження. Збільшення споживання свіжих фруктів, рослинної їжі, круп. Обмеження споживання загальної кількості калорій при надмірній масі тіла. Зменшення споживання солі і алкоголю при підвищеному артеріальному тиску.
 • Збільшення фізичної активності. Рекомендовані наступні фізичні вправи: швидка ходьба, біг підтюпцем, плавання, катання на велосипеді і лижах, теніс, волейбол, танці з аеробним фізичним навантаженням. При цьому частота серцевого ритму повинна бути не більше 60-70% від максимальної для даного віку. Тривалість фізичних вправ повинна становити 30-40 хв: 5-10 хв розминка, 20-30 хв аеробна фаза, 5-10 хв заключна фаза. Регулярність 4-5 р/тиж (при більш тривалих заняттях — 2-3 р/тиж).
 • При індексі маси тіла більше 25 кг/м2 необхідно зниження маси тіла за допомогою дієти і регулярних фізичних вправ.
 • При підвищеному артеріальному тиску призначають антигіпертензивні засоби при відсутності ефекту від немедикаментозного лікування. Оптимальним вважають артеріальний тиск менше 140/90 мм рт.ст.
 • Нітрогліцерин - найвідоміший і найбільш ефективний препарат для лікування ішемічної хвороби серця. Препарат поміщають під язик - і нітрогліцерин протягом однієї хвилини розсмоктується. Зазвичай напад стенокардії купірується через 5, максимум через 10 хвилин.

 


Інфаркт міокарда

Інфаркт міокарда — це загибель серцевого м'яза в результаті гострого і різко виникнення дисбалансу між потребою міокарда (серцевого м'яза) в кисні і його доставкою. Переважний вік виникнення інфаркту міокарда — 40-70 років. Переважаюча стать — чоловіча (люди старше 70 років хворіють однаково часто).

Сторінка валеолога за вересень 2018 р. Серцево-судинна система людини

Причини інфаркту міокарда

 • Найбільш часта причина — тромбоз вінцевої артерії, який розвинувся на фоні атеросклерозу - до 90% всіх випадків.
 • Рідше інфаркт може також виникати і в результаті інших причин - спазм вінцевої артерії (в т.ч. внаслідок вживання наркотиків), закупорка частинами пристінкового тромбу, частинами пухлини, артеріїти, травма серця, амілоїдоз.

Факторами ризику інфаркту міокарда є високий рівень холестерину в крові, цукровий діабет, артеріальна гіпертензія, малорухливий спосіб життя, сімейний анамнез, куріння.

Прояви інфаркту міокарда:

 • Основний прояв інфаркту міокарда — біль в грудній клітці тривалістю більше 15-20 хвилин, зберігається після прийому нітрогліцерину. Біль локалізується частіше за грудиною, може поширюватися в ліву руку, шию, нижню щелепу, спину, область під грудьми. При поширеному інфаркті міокарда біль може поширюватися на обидві руки, охоплювати одночасно спину, область під грудьми, шию і нижню щелепу. Найбільш типовим вважають стискаючий, розпираючий, пекучий біль.
 • Для літнього хворого інфаркт міокарда часто проявляється в ознаках серцевої недостатності (задишка, серцебиття) або раптово з'являються потовиділення, нудота, болі в животі, запаморочення, епізоди короткочасної втрати свідомості, різке зниження артеріального тиску.
 • У літніх людей, а також у хворих на цукровий діабет інфаркт міокарда може проявлятися несподівано виниклою слабкістю або короткочасною втратою свідомості без чіткого опису болю. Безбольовий інфаркт спостерігають у 10-25% хворих.
 • Через кілька днів від початку захворювання можливе підвищення температури тіла у зв'язку з потраплянням в кров продуктів розпаду загиблого міокарда.

Лікування інфаркту міокарда: обов'язкова невідкладна госпіталізація в блок інтенсивної терапії, постільний режим протягом як мінімум 24 годин, дієта з обмеженням жирів тваринного походження і солі.

 

Кардіосклероз

Кардіосклероз — це ураження м'яза і клапанів серця внаслідок розвитку в них рубцевої тканини у вигляді ділянок різної величини і поширеності, що заміщають загиблі клітини серцевого м'яза.

Кардіосклероз є результатом ревматизму і міокардиту різної природи, атеросклерозу коронарних артерій, інфаркту міокарда, травми серця, гіпертрофії міокарда, а також інших хвороб.

Проявами кардіосклерозу служать порушення серцевого ритму, серцева недостатність. Перебіг кардіосклерозу частіше повільно прогресуючий.

 

Міокардит

Міокардит — запалення серцевого м'яза, що супроводжується порушенням її функції. У чоловіків міокардит виникає частіше, ніж у жінок.

Причини міокардиту

 • Віруси (Коксакі, ECHO, аденовіруси, віруси грипу, герпесу, цитомегаловірус, гепатиту В і С, краснухи) — більш ніж в 50% випадків.
 • Бактерії (стрептококи, стафілококи, коринебактерії дифтерії, сальмонели, мікобактерії туберкульозу, хламідії, легіонелли, рикетсії.
 • Найпростіші (токсоплазми).
 • Паразити (ехінококи, трихінели).
 • Гриби (кандиди, аспергілли, кокцідіоідоміцети, гістоплазми).
 • Неінфекційні захворювання (колагенози, васкуліти).
 • Токсичні речовини (катехоламіни, кокаїн, парацетамол, літій).
 • Радіоактивне випромінювання.
 • Алергія (в т.ч. лікарська — на пеніциліни, ампіцилін, сульфаніламіди).

Прояви міокардиту

Симптоми ізольованого гострого міокардиту зазвичай з'являються в період одужання у хворих, які перенесли гостру вірусну інфекцію (інтервал між ГРВІ та появою міокардиту зазвичай становить близько 2 тижнів). У легких випадках — задишка, прискорене серцебиття, болі в серці, зміни на ЕКГ. У більш важких (дифузний міокардит) розвиваються розширення камер серця і застійна серцева недостатність (задишка, слабкість, серцебиття).

Діагноз міокардиту може бути припущений при виникненні серцевої недостатності, що розвилася через кілька тижнів після вірусної інфекції, особливо у пацієнта молодого віку (до 40 років).

Лікування міокардиту

При наявності точного діагнозу гострого міокардиту рекомендується обмеження фізичної активності. Обов'язкова госпіталізація; режим, як правило, постільний, а при тяжкому перебігу — строгий постільний на 2-3 тижнів.

 

Варикозне розширення вен

Варикозное расширение вен — стійке і незворотне їх розширення і подовження, що виникає в результаті грубих змін стінки вен, а також недостатності їх клапанного апарату внаслідок генетичного дефекту.

Схильність жінок пояснюється циклічним збільшенням розтяжності стінок вен і розпушуванням клапанів при збільшеннях концентрації гормону прогестерону.

Причини варикозного розширення вен

Первинні фактори — спадкова слабкість судинної стінки.

Вторинні фактори:

 • Гормональні зміни в ранній період вагітності.
 • Здавлення тазових вен на пізніх термінах вагітності.
 • Пухлини живота.
 • Асцит.

 

Прояви варикозного розширення вен

Найчастіше хворих турбують відчуття тяжкості, розпирання, жару і болю в литкових м'язах, що з'являється після тривалого стояння. Неприємні відчуття повністю проходять або їх інтенсивність знижується при ходьбі і після нічного відпочинку. Важливою ознакою захворювання є судоми в литкових м'язах, що виникають, як правило, в нічний час. Підшкірні вени розширюються у вигляді химерних звивистих синюшних конгломератів по гомілці і стегну.

У міру розвитку захворювання розвиваються порушення живлення шкіри гомілки. Спочатку виникають ділянки надлишкового фарбування, дещо пізніше підшкірна клітковина і шкіра ущільнюються, остання набуває характерний "лакований" вигляд. У центрі пофарбованої ділянки шкіри у відповідь на мінімальну травму з'являється невелика біляста ділянка, що нагадує натікання стеарину. Це - так звана біла атрофія шкіри, слідом за якою відкривається трофічна виразка.

Лікування варикозного розширення вен

Сучасне лікування варикозного розширення вен включає хірургічне втручання, склеротерапії, компресійне лікування (використовують еластичні бинти) і застосування різних лікарських засобів.

При еластичному бинтуванні ніг слід дотримуватися наступних правил:

1. Пов'язку накладають, попередньо максимально витягнувши стопу "на себе", для попередження утворення складок в області щиколотки.

2. Бинтування завжди починають від суглобів пальців стопи і захоплюють п'яту.

3. Тиск бинта має плавно слабшати від щиколотки до стегна.

4. Рулон бинта розкручують назовні, при цьому він знаходиться в безпосередній близькості від шкірних покривів.

5. Моделювання циліндричного профілю кінцівки досягають шляхом підкладання поролонових або латексних подушечок.

Всім хворим варикозним розширенням вен не рекомендується робота, пов'язана з тривалим перебуванням в положенні стоячи або сидячи, підйомом важких предметів, впливом високої температури. На роботі і вдома їм потрібен періодичний відпочинок з піднятими під кутом 15-20 градусів ногами (під час сну рекомендується піднімати ножний кінець ліжка вище рівня серця), раціональне харчування, що виключає споживання гострої та солоної їжі, а також алкоголю. Слід строго контролювати масу тіла, оскільки ожиріння веде до прогресування захворювання.

Допускається заняття рухливими видами спорту (ходьба на лижах, їзда на велосипеді) в умовах еластичної компресії, однак оптимальні умови для венозного відтоку і тренування м'язів нижніх кінцівок забезпечуються плаванням.

 

Тромбофлебіт

Тромбофлебіт — це запалення стінок вен, на яких формується тромб.

Причини тромбофлебіту: уповільнення кровотоку по венах, підвищене згортання крові, порушення цілісності стінок вен, онкологія, запальні захворювання будь-яких внутрішніх органів, нейротрофічні розлади, інфекційні хвороби, алергія, травми, гормональні порушення, вагітність, пологи, гінекологічні операції (аборти ) і будь-які хірургічні втручання.

Як правило, тромбофлебіт є ускладненням варикозної хвороби і розвивається в варикозних розширених поверхневих венах ніг.

Прояви тромбофлебіту

Тромбофлебіт поверхневих вен починається з болю в ногах, не надто сильною. Болить шкіра по ходу підшкірних вен. Шкіра над тромбованними венами червоніє, запалюється, стає теплішою звичайної шкіри на дотик. Спостерігається незначне підвищення температури тіла - до 37,50С, рідше - до 380С. Через деякий час (зазвичай через 5-6 днів) температура повертається в норму або залишається на рівні невеликого підвищення. Іноді тромбофлебіти нижніх кінцівок протікають взагалі без підвищення температури тіла. Ознака, що супроводжує тромбофлебіт - невеликий набряк тієї ноги, де сформувався тромб. Шкіра по ходу вен запалюється смугами. Потім починають з'являтися ущільнені ділянки шкіри різної величини. Хода супроводжується болем.

Немедикаментозне лікування тромбофлебіту

Невідкладна госпіталізація в хірургічні стаціонари необхідна, коли виникає загроза переходу тромбозу на глибокі вени.

Консервативне лікування тромбофлебіту має бути спрямоване на усунення запального і локального тромботичного процесів. Режим, який пропонується хворим, повинен бути активним. Помилкою слід визнати призначення постільного режиму, оскільки діяльність м'язово-венозної помпи гомілки забезпечує інтенсивний кровотік в глибоких венах, перешкоджаючи розвитку в них тромбозу. У перші дні захворювання, коли максимально виражені запальні явища і потрібне активне місцеве лікування, доцільно формувати бандаж з допомогою еластичних бинтів середнього ступеня розтяжності. У міру стихання запальних явищ для компресійного лікування може бути з успіхом використаний медичний трикотаж - гольфи, панчохи або колготи 2-3 компресійного класу.

Простим, але дієвим заходом є місцеве охолодження, яке дає гарний знеболюючий ефект.

При проведенні консервативних заходів необхідно пам'ятати про можливість прогресування тромбофлебіту, незважаючи на проведене лікування. Тому в процесі терапії повинен проводитися динамічний контроль (ультрасонографія).

Профілактика тромбофлебіту

Основним принципом профілактики тромбофлебіту є своєчасне і адекватне лікування хронічних захворювань вен. Певне значення має дієта: слід обмежити споживання тваринних жирів, ширше використовувати в раціоні рослинні масла, вживати в їжу більше овочів і ягід, багатих аскорбіновою кислотою, рутином.

 

Ревматизм

Ревматизм —це запалення сполучної тканини з переважною локалізацією процесу в серцево-судинній системі.

Сторінка валеолога за вересень 2018 р. Серцево-судинна система людини

Розвиток ревматизму тісно пов'язаний з попередньою гострою або хронічною носоглотковою інфекцією, викликану стрептококом. Важливу роль відводять генетичним факторам, що підтверджується більш частою захворюваністю дітей з родин, у яких хтось із батьків страждає ревматизмом. У розвитку ревматизму важливе значення має пряма або опосередкована шкідлива дія компонентів стрептокока, його токсинів, власних імунних комплексів на організм.

Ревматизм характеризується різноманіттям проявів і варіабельністю течії. Як правило, він виникає в шкільному віці, рідше у дошкільнят і практично не зустрічається у дітей віком до 3 років.

У типових випадках перші ознаки ревматизму виявляються через 2-3 тижні після ангіни, фарингіту у вигляді лихоманки, ознак інтоксикації (стомлюваність, слабкість, головний біль), болів в суглобах і інших проявів захворювання.

Одним з найбільш ранніх ознак ревматизму є болі в суглобах, що виявляються у 60-100% хворих. Ревматичному артриту властивий гострий початок, залучення великих або середніх суглобів (частіше колінних, гомілковостопних, ліктьових), швидкий зворотний розвиток процесу.

Ознаки ураження серця визначаються в 70-85% випадків. Скарги серцевого характеру (болі в області серця, серцебиття, задишка) відзначаються при виражених серцевих порушеннях. Найчастіше, особливо на початку захворювання, спостерігаються різноманітні астенічні прояви (млявість, нездужання, підвищена стомлюваність). До більш рідкісних симптомів відноситься кільцеподібна еритема і ревматичні вузлики.

Профілактика ревматизму

1. Підвищення імунітету.

2. Виявлення та лікування гострої і хронічної стрептококової інфекції.

 

Синдром Рейно

Хвороба Рейно — характеризується спазмом судин, проявленням побіління, посинінням і наступним почервонінням пальців рук, рідше ніг, в зв'язку з впливом холоду і емоційних стресів. Супроводжується похолоданням, онімінням, відчуттям мурашок і болями; в період між нападами кисті можуть залишатися холодними, синюшними. Крім кінцівок аналогічні прояви можуть відзначатися в області кінчика носа, підборіддя, мочок вух і мови. Тривалість нападу коливається від декількох хвилин до декількох годин.

Лікування синдрому Рейно: рекомендується виключити охолодження, куріння, контакт з хімічними та іншими факторами, що провокують судинний спазм в побуті і на виробництві. Іноді достатньо змінити умови праці (виключити вібрацію і ін.) Або місце проживання (тепліший клімат), щоб прояви синдрому Рейно значно зменшилися або зникли.

 

ЗАСТОСУВАННЯ ПРОДУКЦІЇ ТМ «НОВЕ ЖИТТЯ» ДЛЯ ПОКРАЩЕННЯ РОБОТИ СЕРЦЕВО-СУДИННОЇ СИСТЕМИ

Пам'ятайте! БАДи не зареєстровані як лікарські препарати!

Підвищений артеріальний тиск (гіпертонія)

Основна продукція:

Апіфлор-мінус — ефективно знижує артеріальний тиск за рахунок розширення судин, седативного впливу на нервову систему, підвищує еластичність судинної стінки, очищає судини, живить клітини головного мозку і серця.

Седафлор, Амінофлор — заспокійливий ефект без снодійного ефекту, живлять нервові клітини, врівноважують процеси збудження і гальмування в головному мозку.

ФЗ для нервової системи, ФЗ для седця, Кардіофлор, Еліксир для нервової системи, Еліксир для серця — нормалізують підвищений артеріальний тиск, зменшують внутрішньочерепний тиск, зміцнюють стінки судин, мають заспокійливу дію.

Екстракти Кропиви собачої, Шлемника, Піона — нормалізують артеріальний тиск, посилюючи гальмування в центральній і вегетативній нервових системах.

Екстракти Глоду, Валеріани — нормалізують артеріальний тиск, підвищують тонус серцевого м'яза.

Екстракт Берези, Бетулін, Еліксир для суглобів, Еліксир для нирок — надають легку сечогінну дію.

Апітон-фіто, Екстракти Гінкго-білоба, Вовчуги, Хвої —зменшують згортання крові, перешкоджають тромбоутворенню, зменшують запалення вен при тромбофлебіті.

Омега 3-6-9, еліксир для судин, екстракт Каштана, екстракти Софори, Кропиви, Вовчуги, Венофлор, ФЗ для суглобів — підвищують еластичність судинної стінки, зменшують ймовірність тромбоутворення, трофічних виразок, набряків кінцівок, для лікування і профілактики тромбофлебіту і атеросклерозу судин.

 

Допоміжна продукція:

Атерофлор, Чистофлор, Чистота, Гепатофлор, ФЗ для підшлункової залози, Панкреофлор — покращують обмін речовин, сприяють зниженню холестерину в крові.

ФЗ для суглобів, Кальціфлор, МК з кальцієм, цинком, залізом, Хондрофлор, Спіруфлор, екстракти Хвої, Сабельника, Живокоста — живлять кістково-суглобну систему, включаючи хребет, створюють умови для кращого кровообігу шийного відділу спинного мозку, де розташований судиноруховий центр, що відповідає за регуляцію артеріального тиску.

Кордіцепс, Майтаке, Каваратаке, Шиітаке — покращують вуглеводний і жировий обмін, сприяють зниженню холестерину.

Янтарна формула, Вітафлор — джерела вітамінів групи В, що живлять нервову клітину, зміцнюють стінки судин.

Цереброфлор — покращує мозковий кровообіг, живить клітини мозку вітамінами і мінералами.

Екстракт Конюшини лугової, еліксир для чоловіків, еліксир для жінок, еліксир для жіночої гармонії — впливають на гормональний фон, надають легку сечогінну дію, покращують самопочуття в період клімаксу, особливо в поєднанні з заспокійливими екстрактами.

Мазь унІверсальна «НОВЕ ЖИТТЯ», Мазь для вен «НОВЕ ЖИТТЯ», Мазь для суглобів «НОВЕ ЖИТТЯ», Крем «Фіто-анальгетик» — втирати в м'язи шиї і спини для поліпшення кровообігу.

 

Знижений артеріальний тиск (гіпотонія)

Основна продукція:

Апіфлор-плюс — нормалізує артеріальний тиск при гіпотонії, усуває метеозалежність, підвищує імунітет.

Енергофлор, Цереброфлор, Янтарна формула — живлять клітини нервової системи, покращують кровообіг в головному мозку, попереджають виникнення головного болю, мігрені, допомагають при метеозалежності.

Еліксири для енергії, еліксир для імунної системи — живлять нервову клітину, покращують мозковий кровообіг.

Екстракти Гінкго-білоби, Глоду, Енергоамін, МК з омегою 3-6-9 — використовуються при астенічних станах, фізичній і розумовій перевтомі, вегето-судинній дистонії.

ГРИБИ — повышают жизненный тонус.

Екстракти Гінкго-білоби, Каштану, еліксир для судин, Венофлор, ФЗ для судин — покращують капілярний і венозний кровообіг.

 

Допоміжна продукція:

Спіруфлор, Ламінарія, Вітафлор, еліксир Антианемічний — надають тонізуючу дію при гіпотонії, при фізичній і розумовій перевтомі.

Життя шкіри — джерело вітамінів групи В, що живлять нервову клітину, покращує стан хребта.

Екстракти Кропиви, Софори, Хвої, Астрагала, Солодки, еліксир Антианемічний — зміцнюють судинну стінку.

Мазь унІверсальна «НОВЕ ЖИТТЯ», Мазь для вен «НОВЕ ЖИТТЯ», крем Антицелюлітний — тонізуючий масаж.

 

Варикозне розширення вен. Тромбофлебіт. Геморой

Основна продукція:

Апітон-фіто, екстракт Хвої — зменшують згортання крові, перешкоджають тромбоутворенню, зменшують запалення вен при тромбофлебіті.

Апіфлор-мінус — профілактика і лікування варикозного розширення вен, знижує артеріальний тиск, зміцнює судинну стінку (завдяки дигидрокверцетину).

Еліксир для судин, екстракти Каштану, Кропиви, Софори, Астрагалу, Аронії, Вовчуги — підвищують еластичність судинної стінки, зменшують ймовірність тромбоутворення, трофічних виразок, набряків кінцівок, для лікування і профілактики тромбофлебіту.

ФЗ для судин, Венофлор — зміцнюють стінки судин, поліпшують венозний кровообіг.

Цереброфлор, екстракт Гінкго-білоби — покращують венозний і артеріальний кровообіг.

МК з омегою 3-6-9 — покращує венозний кровообіг.

Мазь унІверсальна «НОВЕ ЖИТТЯ», Мазь для вен «НОВЕ ЖИТТЯ», Гель «39 екстрактів», екстракти Софори, Живокосту, Вовчуги — зовнішньо при тромбофлебіті, геморої, трофічних виразках.

 

Допоміжна продукція:

Чистота, Чистофлор, ФЗ для очищення. Гепатофлор, ФЗ для печінки, еліксир очищуючий, еліксир для печінки, екстракти Разторопші, Бетуліну — гепатопротектори, сприяють виведенню токсинів, холестерину, шлаків з судинного русла.

Кордіцепс, Імунофлор, Тибетська Формула — протизапальна дія, для підвищення імунітету при запаленні вен, очищають судини.

ФЗ для нирок, Нефрофлор, екстракти Берези, Бетуліну — знімають набряки при тромбозі, варикозному розширенні вен, слоновості (лімфостаз).

Екстракти Софори, Нагідки, Солодки, Шавлії — як протизапальні, загоюють виразки.

Екстракт Глоду — позитивно впливає на венозний тиск і еластичність судинної стінки.

Янтарна Формула, Спіруфлор — очищають судини, покращують венозний кровообіг, підвищують еластичність судинної стінки.

Крем Антицелюлітний — зовнішньо для зміцнення венозної стінки при варикозному розширенні вен.

 

Орієнтовна оздоровча програма при варикозному розширенні вен, венозній недостатності, тромбофлебіті, при геморої:

   • Апітон фіто 
   • Гепатофлор 
   • Ел. для шлунка 
   • Бетулін 
   • Каштан 
   • Сорбефлор 
   • Чистофлор 
   • Ел. для судин 
   • Береза 
   • Хвоя 
   • Апіфлор мінус
   • Кордіцепс 
   • Кропиви собачої 
   • Ел. для судин 
   • Ел. ламінарія 
   • ФЗ для судин 
   • ФЗ для суглобів 
   • Эл. для щитовидної залози 
   • Астрагал 
   • Хвоя 
   • Офталофлор 
   • ФЗ для суглобів 
   • Кропива 
   • Нагідки 
   • Вовчуги 
   • Кордіцепс 
   • Седафлор 
   • Ел. для печінки 
   • Астрагал 
   • Софора 
   • Апітон фіто 
   • Венофлор 
   • Ел. для нервової системи 
   • Нагідки 
   • Чорноплідної горобини 
   • Апітон фіто
   • ФЗ для судин 
   • Береза 
   • Кропива 
   • Ел. для суглобів 
   • ФЗ для зору 
   • Цереброфлор 
   • Кропива 
   • Шоломниця 
   • Ел. для суглобів 
   • Апітон фіто 
   • МК з омегою3-6-9 
   • Астрагал 
   • Береза 
   • Сабельник 

 

Орієнтовна оздоровча програма при захворюваннях серцево-судинної системи (нормальний або знижений артеріальний тиск)

   • Цереброфлор 
   • Гастрофлор 
   • Ел. антипаразитарний 
   • Каштан 
   • Хвоя 
   • Цереброфлор 
   • ФЗ для печінки 
   • Ел. антианемічний 
   • Софора 
   • Нагідки 
   • Апіфлор плюс
   • Жіноча формула 
   • Каштан 
   • Кропива 
   • Астрагал 
   • Спіруфлор 
   • Енергоамін 
   • Гінкго-білоба 
   • Артишок 
   • Ел. для підшлункової залози 
   • Енергофлор 
   • Ел. ламінарія 
   • Ел. антианемічний 
   • Солодка 
   • Чорниця 
   • МК з омегой 3-6-9 
   • Кальцифлор 
   • Ел. для імунітету 
   • Конюшина лугова 
   • Лепеха 

 

Орієнтовна оздоровча програма при захворюваннях серцево-судинної системи (підвищений артеріальний тиск)

   • ФЗ для нервової системи 
   • Чистофлор 
   • Ел. для шлунка 
   • Бетулін 
   • Каштан 
   • Гепатофлор 
   • Апіфлор мінус 
   • Ел. для підшлункової залози 
   • Кропива собача 
   • Бетулін 
   • Панкреофлор
   • Седафлор 
   • Ел. для печінки 
   • Береза 
   • Ел. для судин 
   • Кордіцепс 
   • Кардіофлор 
   • Ел. для нирок 
   • Каштан 
   • Хвоя 
   • ФЗ для суглобів 
   • Апітон фіто 
   • Ел. для нервової системи 
   • Каштан 
   • Чорноплідної горобини 
   • МК з омегою 3-6-9 
   • Кальцифлор 
   • Ел. для суглобів 
   • Эл. для судин 
   • Шоломниця 
   • Амінофлор 
   • Хондрофлор 
   • Ел. для серця 
   • Хвоя 
   • Сабельник 
   • ФЗ для серця
   • Хондрофлор 
   • Ел. для суглобів 
   • Астрагал 
   • Каштан 

 

Здоров'я Вам і Вашим близьким!!!

Товари зі статті